Obec Vinary

Obecní symbolika

znak obce VinaryZnak

Popis znaku:
Modro-zlatě šikmým zeleným zúženým břevnem dělený štít, nahoře stříbrné trojvrší s kosmým mlátkem, šikmo přeloženým želízkem, obojí černé, dole vyrůstá z břevna modrý vinný hrozen na zeleném stonku s listem nahoře a úponkem dole.

Vlajka

Popis vlajky:
Zeleným šikmým pruhem širokým jednu pětadvacetinu délky listu dělený list na modré žerďové a žluté vlající pole. V modrém poli bílé trojvrší s kosmým mlátkem šikmo přeloženým želízkem, obojí černé. Do žlutého pole vyrůstá ze zeleného pruhu modrý vinný hrozen na zeleném stonku s jedním listem nahoře a úponkem dole.

Poměr šířky k délce listu je 2 : 3.

Autor návrhu znaku a vlajky: PhDr. Petr Vorel, Pardubice

Iniciátory tvorby znaku obce Vinary byla tehdejší starostka obce Zdeňka Plšková se zastupiteli obce Lenkou Komárkovou, Ladislavem Šilarem, Petrem Suchým a Petrem Baťou.

Při zpracování návrhu znaku a vlajky obce bylo nutné užít prvky vymezující jednoznačně lokalitu obce. Na základě návrhů a nápadů vinarských občanů, schválených zastupitelstvem obce navrhl autor akcentovat dva motivy, a sice“ mluvící znamení“ (tj. symbol vinné révy), což vychází i z názvu obce – ve Vinařích se kdysi vinná réva pěstovala a tradici kamenictví (resp. těžby kamene), která dodnes ovlivňuje podobu nejbližšího okolí obce. Opukové lomy v dřívějších dobách Vinary hodně proslavily (v tom zahrnul i tři kopce Mithard, Rejšník, Jaloučí, jako dominanty okolí).

Udělení znaku a vlajky

Obecní symboly, znak a vlajka, byly obci Vinary uděleny dne 20. ledna 2005 Rozhodnutím č. 50 předsedy Poslanecké sněmovny p. Lubomíra Zaorálka. Ten se rozhodl udělit je naší obci na základě našeho návrhu, po projednání ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, podvýboru pro heraldiku a vexilologii tohoto výboru Poslanecké sněmovny.

Slavnostní předání dekretu o udělení znaku a vlajky proběhlo dne 8. dubna 2005 v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a naše obec mohla začít zvýrazňovat svoji identitu a zavést obecní symboly do života obce.

Vlajku a znak zhotovila firma: Zdena Vítová – VYŠÍVÁNÍ, Hradec Králové, žerdě a stojan na znak zhotovil: místní truhlář pan Martin Šrůt.

Svěcení znaku a vlajky

Svěcení znaku a vlajky obce Vinary se konalo dne 21. června 2008 v sále KD u příležitosti II. setkání rodáků. Důstojného ceremoniálu se ujal katolický kněz Pavel Mistr z Vysokého Mýta.

Při obřadu popřál obyvatelům obce mnohá vítězství pravdy pod novým praporem a jeho promluva zanechala ve všech přítomných hluboký dojem.

Z projevu starostky mimo jiné zaznělo: „Važme si obecních symbolů, které jsou symbolem svébytnosti obce, ať tato symbolika ve Vás probudí pocit sounáležitosti s rodnými Vinary a hrdostí nad touto obcí, ať chrání naše domovy a naši obec a ať se nám v jejich znamení všem dobře daří.“  Vinarské oslavy si nenechali ujít vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek, člen předsednictva Spolku pro obnovu venkova architekt Jan Florian, starosta z Vinar u Nového Bydžova Václav Horák i starostové a občané okolních obcí. Celá slavnost se nesla v přátelské a družné atmosféře.

Naše obec

Odpady

Svoz komunálního odpadu z popelnic v roce 2024
  • 3., 17. a 31. ledna
  • 14. a 28. února
  • 13. a 27. března
  • 10. a 24. dubna
  • 8. a 22. května
  • 5. a 19. června
  • 3., 17. a 31. července
  • 14., 28. srpna
  • 11. a 25. září
  • 9. a 23. října
  • 6. a 20. listopadu
  • 4. a 18. prosince
Svoz nebezpečného a velkoobjemového odpadu
  • 9. dubna
  • 23. října

v 16:00 před hospodou

Vodění JidášeCyklomapa OrlickoústeckoMapový server

Toulavá kamera

PINK

Doprava v Pardubickém kraji

Vinaráček

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

sobota 20. 4. déšť se sněhem 6/1 °C